Vänster spalt

           Tornion Pohjola-Norden

 

Raili Ilola kiinnittää liiton myöntämän kultaisen

ansioristin Eila Luomalle 11.12.2020.

 

Tornion Pohjola-Nordenin toiminnan tavoitteena on pohjoismaisten tapahtumien tiedottaminen ja pohjoismaisten tapahtumien järjestäminen eri yhteistahojen kanssa. Teemme yhteistyötä mm. Tornionlaakson maakuntamuseon, Aineen taidemuseon, Tornionlaakson neuvoston ja koulujen välillä. Panostamme tiedottamiseen yhdistyksemme Facebook-sivustolla. 

 

 Tornion Pohjola-Norden ry

 

Vuoden 2021 toimintaa:

Pohjolan pidot: Teemana pohjoismainen vappu Aineen taidemuseolla 27.4. klo 16: Vpj. Mikkel Näkkäläjärvi, Vuoden 2020 nordisti, pohjoismainen ruokatarjotin, munkkeja ja simaa

Kevätkokous  Aineen taidemuseolla, aika ilmoitetaan myöhemmin

Kuninkaan kolme kaupunkia, näyttelymatka jäsenille Luulajaan ja Piitimeen yhteistyössä Tornionlaakson museon kanssa huhti-toukokuussa. Peruutettu!

Pohjois-Suomen alueen kesäpäivät Kemissä 12.6.-13.6.2021

Aluelehti ilmestyy kesäkuussa 2021

Alueen yhteinen Jäsenmatka Göteborgiin 4.-9.8.2021

Pohjoiskalottikonferenssi elokuussa Bodenissa. Vastuujärjestäjä Föreningen Norden

Pohjoismaisen elokuvan kevät  Aineen taidemuseolla, 24.2.(Peruttu) , 24.3.(Peruttu), 21.4., 19.5.

Neulefestarit/Stickfest Aineen taidemuseolla 20.-21.8.2021, mm. islantilainen neulepaja

Pohjoismaiset elokuvat syksy Aineen taidemuseolla

Syyskokous, lokakuussa

Pohjoismainen kirjallisuusviikko Kouluille jaetaan luettavat tekstit

Alueen yhteinen matka Kööpenhaminaan marraskuussa

Joululounas jäsenille

 

 

Höger spalt

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Annika Örn, annorn(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Esa Rautiainen, esarautiainen58(at)gmail.com

Sihteeri
Jyrki Niemenmaa, jyrkiniemenmaa(at)yahoo.com

Rahastonhoitaja 
Maria Kontinen, maria.kontinen(at)gmail.com

Kouluvastaava

Monika Saapunki, monika.saapunki(at)tornio.fi

Elokuvavastaava

Annamari Kurki, annamari.kurki(at)gmail.com

Somevastaava

Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Hallituksen muut jäsenet

Hannu Alatalo, hannu-alatalo(at)pp.inet.fi

Elina Söderström, elina(at)e-citylandscape.eu

 

 

Pohjolan pidot 27.4.2021 klo 16

Ohjelmassa Pohjola-Nordenin vpj. Mikkel Näkkäläjärvi pitää vappupuheen, Vuoden 2020 nordisti, yhteislaulua ja pohjoismaista vappuruokaa

Kevään pohjoismaiset elokuvat Torniossa

Paikka: Aineen taidemuseo, Tornio

Vuoden 2021 jäsenmatka Göteborgiin

Lähde Kustaa II Adolfin perustamaan Götegorgiin elokuussa 2021. Göteborg täyttää 400 vuotta! Grattis!