Vänster spalt

           Tornion Pohjola-Norden

 

Raili Ilola kiinnittää liiton myöntämän kultaisen

ansioristin Eila Luomalle 11.12.2020.

 

Tornion Pohjola-Nordenin toiminnan tavoitteena on pohjoismaisten tapahtumien tiedottaminen ja pohjoismaisten tapahtumien järjestäminen eri yhteistahojen kanssa. Teemme yhteistyötä mm. Tornionlaakson maakuntamuseon, Aineen taidemuseon, Tornionlaakson neuvoston ja koulujen välillä. Panostamme tiedottamiseen yhdistyksemme Facebook-sivustolla. 

 

 Tornion Pohjola-Norden ry

 

Vuoden 2021 toimintaa:

Liittokokous etänä 29.5.2021

Kevätkokous  2.6.2021 klo 16 Kahvila Rohkifiini

Kuninkaan kolme kaupunkia, näyttelymatka jäsenille Luulajaan ja Piitimeen yhteistyössä Tornionlaakson museon kanssa huhti-toukokuussa. Peruttu!

Aluelehti ilmestyy kesäkuussa

Pohjois-Suomen alueen kesäpäivät Kemissä 24.-25.7.2021

Alueen yhteinen Jäsenmatka Göteborgiin 4.-9.8.2021. Peruttu!

Pohjoiskalottikonferenssi elokuussa Bodenissa. Vastuujärjestäjä Föreningen Norden. Peruttu!

Pohjoismaisen elokuvan kevät  Aineen taidemuseolla, 24.2.(Peruttu) , 24.3.(Peruttu), 21.4. (Peruttu), 19.5. (Peruttu)

Neulefestarit/Stickfest Aineen taidemuseolla 20.-21.8.2021. Suomalais-islantilainen kulttuurirahasto ja Tornion Pohjola-Norden sponsoroivat: Steinunn Gudmundsdottir luennoi  21.8. islantilaisen villapaidan perinteestä ja värimaailmasta sekä ohjaa työpajaa. Esa&Elina esiintyvät Neulefestareilla lapsille 20.8. klo 12 Aineen taidemuseolla Tornionlaaksosta Muumimaailmaan -ohjelmalla.

Pohjoismaiset elokuvat syksy Aineen taidemuseolla

Pohjolan pidot: Aineen taidemuseo, syyskuu. Mukana Pohjola-Nordenin vpj. Mikkel Näkkäläjärvi, pohjoismaista ruokaa, yhteislaulua, Vuoden 2020 nordistin palkitseminen

Via Bottenviken - Perämeren kiertomatka 10.-12.9.2021 Vaasasta-Uumajaan alueen ja norrbottenilaisten yhteinen kulttuurimatka

Syyskokous, lokakuussa

Pohjoismainen kirjallisuusviikko Kouluille jaetaan luettavat tekstit

Alueen yhteinen matka Kööpenhaminaan 26.-28.11.2021, vastuu Rovaniemen P-N

Nordistien joulu-Tornio 400 v, 4.-5.12.2021, Grand Hotel Mustaparta

 

Höger spalt

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Annika Örn, annorn(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Esa Rautiainen, esarautiainen58(at)gmail.com

Sihteeri
Jyrki Niemenmaa, jyrkiniemenmaa(at)yahoo.com

Rahastonhoitaja 
Maria Kontinen, maria.kontinen(at)gmail.com

Kouluvastaava

Monika Saapunki, monika.saapunki(at)tornio.fi

Elokuvavastaava

Annamari Kurki, annamari.kurki(at)gmail.com

Somevastaava

Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Hallituksen muut jäsenet

Hannu Alatalo, hannu-alatalo(at)pp.inet.fi

Elina Söderström, elina(at)e-citylandscape.eu

 

 

Pohjolan pidot 4.9.2021 Aineen taidemuseolla

Ohjelmassa Pohjola-Nordenin vpj. Mikkel Näkkäläjärvi tuo liiton terveisiä, palkitaan vuoden 2020 nordisti, yhteislaulua ja pohjoismaista ruokaa

Tornio 400 Neulefestarit/Stickfest 20.-21.8.2021

Islantilainen Steinunn Gudmundsdottir luennoi islantilaisen villapaidan perinteestä ja värimaailmasta sekä ohjaa työpajaa Aineen taidemuseolla 21.8.2021

Via Bottenviken-Perämeren kiertomatka

Lähde Vaasasta Uumajaan nordistien yhteiselle kulttuurimatkalle 10.-12.9.2021