Vänster spalt

           Tornion Pohjola-Norden

 

Annika Örn ja Paula Mikkola luovuttavat liiton myöntämän kultaisen

ansioristin Maria Kontiselle 5.9.2021.

 

Tornion Pohjola-Nordenin toiminnan tavoitteena on pohjoismaisten tapahtumien tiedottaminen ja pohjoismaisten tapahtumien järjestäminen eri yhteistahojen kanssa. Teemme yhteistyötä mm. Tornionlaakson maakuntamuseon, Aineen taidemuseon, Tornionlaakson neuvoston ja koulujen välillä. Panostamme tiedottamiseen yhdistyksemme Facebook-sivustolla. 

 

 Tornion Pohjola-Norden ry

 

Vuoden 2021 toimintaa:

Liittokokous etänä 29.5.2021

Kevätkokous  2.6.2021 klo 16 Kahvila Rohkifiini

Kuninkaan kolme kaupunkia, näyttelymatka jäsenille Luulajaan ja Piitimeen yhteistyössä Tornionlaakson museon kanssa huhti-toukokuussa. Peruttu!

Aluelehti ilmestyy kesäkuussa

Pohjois-Suomen alueen kesäpäivät Kemissä 24.-25.7.2021

Alueen yhteinen Jäsenmatka Göteborgiin 4.-9.8.2021. Peruttu!

Pohjoiskalottikonferenssi elokuussa Bodenissa. Vastuujärjestäjä Föreningen Norden. Peruttu!

Pohjoismaisen elokuvan kevät  Aineen taidemuseolla, 24.2.(Peruttu) , 24.3.(Peruttu), 21.4. (Peruttu), 19.5. (Peruttu)

Neulefestarit/Stickfest Aineen taidemuseolla 20.-21.8.2021. Suomalais-islantilainen kulttuurirahasto ja Tornion Pohjola-Norden sponsoroivat: Steinunn Gudmundsdottir luennoi  21.8. islantilaisen villapaidan perinteestä ja värimaailmasta sekä ohjaa työpajaa. Esa&Elina esiintyvät Neulefestareilla lapsille 20.8. klo 12 Aineen taidemuseolla Tornionlaaksosta Muumimaailmaan -ohjelmalla.

Pohjoismaiset elokuvat syksy Aineen taidemuseolla klo 17: Pako rajan yli 13.10., Koomikon synty 10.11. ja Toivo 15.12. FRITT INTRÄDE!

Pohjolan pidot: Aineen taidemuseo, 5.9.2021. Mukana Pohjola-Nordenin hallituksen jäsen Paula Mikkola, pohjoismaista ruokaa, yhteislaulua, Vuoden 2020 nordistin palkitseminen

Via Bottenviken - Perämeren kiertomatka 10.-12.9.2021 Vaasasta-Uumajaan alueen ja norrbottenilaisten yhteinen kulttuurimatka. Ilmoittaudu Lyytin kautta!

Syyskokous 26.10.2021 klo 16 Aineen taidemuseolla

Pohjoismainen kirjallisuusviikko Kouluille jaetaan luettavat tekstit

Alueen yhteinen matka Kööpenhaminaan 26.-28.11.2021, vastuu Rovaniemen P-N

Nordistien joulu-Tornio 400 v, 4.-5.12.2021, Grand Hotel Mustaparta

 

Höger spalt

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Annika Örn, annorn(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Esa Rautiainen, esarautiainen58(at)gmail.com

Sihteeri
Jyrki Niemenmaa, jyrkiniemenmaa(at)yahoo.com

Rahastonhoitaja 
Maria Kontinen, maria.kontinen(at)gmail.com

Kouluvastaava

Monika Saapunki, monika.saapunki(at)tornio.fi

Elokuvavastaava

Annamari Kurki, annamari.kurki(at)gmail.com

Somevastaava

Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Hallituksen muut jäsenet

Hannu Alatalo, hannu-alatalo(at)pp.inet.fi

Elina Söderström, elina(at)e-citylandscape.eu

 

 

Pohjois-Suomen ja Pohjois-Ruotsin nordistien joulu Torniossa 4.-5.12.2021

Ohjelmassa mm. nordistien yhteinen Mustaparran joulubuffee 4.12.2021 Päämajan kabinetissa

Syksyn pohjoismaiset elokuvat

Syksyn 2021 pohjoismaiset elokuvat Aineen taidemuseolla klo 17. FRITT INTRÄDE!

Kööpenhaminan joulumarkkinat

Lähde Kööpenhaminaan nordistien jäsenmatkalle 26. -28.11.2021.