Vänster spalt

           Tornion Pohjola-Norden

 

Pj. Raili Ilola kiinnittää liiton myöntämän kultaisen

ansioristin Eila Luomalle 11.12.2020

 

Tornion Pohjola-Nordenin toiminnan tavoitteena on pohjoismaisten tapahtumien tiedottaminen ja pohjoismaisten tapahtumien järjestäminen eri yhteistahojen kanssa. Teemme yhteistyötä mm. Tornionlaakson maakuntamuseon, Aineen taidemuseon, Tornionlaakson neuvoston ja koulujen välillä. Panostamme tiedottamiseen yhdistyksemme Facebook-sivustolla. 

 

 Tornion Pohjola-Norden ry

 

Vuoden 2021 toimintaa:

Pohjolan pidot teemana pohjoismainen vappu Aineen taidemuseolla 27.4. klo 12: Vuoden 2020 nordisti, lounas

Kevätkokous  Aineen taidemuseolla 16.3. klo 17

Kuninkaan kolme kaupunkia, näyttelymatka jäsenille Luulajaan ja Piitimeen yhteistyössä Tornionlaakson museon kanssa huhti-toukokuussa

Pohjois-Suomen alueen kesäpäivät Kemissä 12.6.-13.6.2021

Aluelehti ilmestyy kesäkuussa 2021

Alueen yhteinen Jäsenmatka Göteborgiin 4.-9.8.2021

Pohjoiskalottikonferenssi elokuussa Bodenissa. Vastuujärjestäjä Föreningen Norden

Pohjoismaisen elokuvan kevät  Aineen taidemuseolla, 24.2. , 24.3., 21.4., 19.5.

Pohjoismaiset elokuvat syksy Aineen taidemuseolla

Syyskokous, lokakuussa

Pohjoismainen kirjallisuusviikko Kouluille jaetaan luettavat tekstit

Alueen yhteinen matka Kööpenhaminaan marraskuussa

Joululounas jäsenille

 

 

Höger spalt

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Annika Örn, annorn(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Esa Rautiainen, esarautiainen58(at)gmail.com

Sihteeri
Jyrki Niemenmaa, jyrkiniemenmaa(at)yahoo.com

Rahastonhoitaja 
Maria Kontinen, maria.kontinen(at)gmail.com

Kouluvastaava

Monika Saapunki, monika.saapunki(at)tornio.fi

Elokuvavastaava

Annamari Kurki, annamari.kurki(at)gmail.com

Somevastaava

Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Hallituksen muut jäsenet

Hannu Alatalo, hannu-alatalo(at)pp.inet.fi

Elina Söderström, elina(at)e-citylandscape.eu

 

 

Joppausta Tornionjoella!

Kirjailija Maria Peura kirjastolla 15.10. klo 17

Syksyn pohjoismaiset elokuvat Torniossa

Paikka: Aineen taidemuseo, Tornio

Vuoden 2020 joulupöytä Mustaparrassa

Jäsenille joulupöytä pe 11.12.2020 klo 18. Ilm. viimeistään 1.12. mennessä. Paikkoja rajoitetusti, turvavälit huomioidaan!