Vänster spalt

           Tornion Pohjola-Norden

 

Föreningen Norden i Haparanda ja Tornion Pohjola-Nordenin hallituksen jäseniä suunnittelemassa yhteistä ohjelmaa syksyksi 2022

 

Tornion Pohjola-Nordenin toiminnan tavoitteena on pohjoismaisten tapahtumien tiedottaminen ja pohjoismaisten tapahtumien järjestäminen eri yhteistahojen kanssa. Teemme yhteistyötä mm. Tornionlaakson maakuntamuseon, Aineen taidemuseon, Tornionlaakson neuvoston ja koulujen välillä. Panostamme tiedottamiseen yhdistyksemme Facebook-sivustolla. 

 

 Tornion Pohjola-Norden ry

 

Vuoden 2022 toimintaa:

Kevään pohjoismaiset elokuvat Tornionlaakson museolla klo 17, päivät: 23.2., 23.3., 20.4. ja 18.5.

Alueen järjestämänä matka Jokkmokkin markkinoille 4.-6.2.2022, 195 € (PERUTTU)

Kevätkokous 15.3.2022 klo 16

Pohjolan pidot 26.3.2022 klo 12.30-14, Åströmin kartano

Liittokokous 22.4.2022

Pohjoiskalottikonferenssi, Boden 7.-8.5.2022

Aluelehti ilmestyy kesäkuussa

Pohjois-Suomen alueen kesäpäivät Oulussa 11.-12.6.2022

Jäsenmatka Gotlantiin elokuussa (Peruutettu)

Pohjois-Suomen alueen yhteinen jäsenmatka Piitimeen 6.-7.8.2022

Keksin laulu - live Lappian musiikkitalossa 10.9.2022 klo 16, Arto Tiesmaan orkesteri esiintyy

Retki Ruotsin Luppiobergetiin ja Antti Mikkelinpoika Keksin muistomerkille 11.9.2022 klo 10.30.

Pohjois-Suomen alueen yhteinen ruskamatka Kiiruna-Narvik 16.-18.9.2022

Pohjoismaiset elokuvat Tornionlaakson museolla syksyllä

Syyskokous

Pohjoismainen kirjallisuusviikko Kouluille jaetaan luettavat tekstit

Joulupäivällinen toteutetaan yhdessä Föreningen Norden i Haparanda kanssa

 

Höger spalt

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Annika Örn, annorn(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Esa Rautiainen, esarautiainen58(at)gmail.com

Sihteeri
Jyrki Niemenmaa, jyrkiniemenmaa(at)yahoo.com
 

Rahastonhoitaja 
Elina Söderström, elina(at)e-citylandscape.eu

Kouluvastaava

Monika Saapunki, monika.saapunki(at)tornio.fi

Elokuvavastaava

Annamari Kurki, annamari.kurki(at)gmail.com

Somevastaava

Raili Ilola, raili.ilola1(at)luukku.com

Jäsen

Hannu Alatalo, hannu-alatalo(at)pp.inet.fi

 

 

 

Nordistien jäsenmatka Luppiobergetiin ja Korvan kylään

Bussimatka 11.9. Ruotsin Luppiobergetiin ja Antti Mikkelinpoika Keksin muistomerkille. Keksin syntymästä on 400 vuotta. Muistomerkillä tapaamme kirjailija Bengt Pohjasen.

Syksyn 2022 pohjoismaiset elokuvat

Syksyn 2022 pohjoismaiset elokuvat Tornionlaakson museolla klo 17 kerran kuukaudessa. FRITT INTRÄDE!

Pohjola-Nordenin Pohjois-Suomen aluelehti julkaistu

Nettiversio: https://issuu.com/pohjolanorden/docs/pohjois-suomi_2022_sa_hko_inen